افتادگی پلک دارید؟ با مراقبت‌های قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی برای جراحی پلک خود آشنا شوید | دکترچشم

مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی افتادگی پلک وعمل بلفاروپلاستی و پف زیر چشم

اگر تصمیم به عمل جراحی افتادگی پلک دارید، پیشنهاد می‌کنیم دستورالعمل‌های مربوط به مراقبت عمل بلفاروپلاستی را که در بخش زیر آماده است، یک بار مطالعه کنید؛ چراکه رعایت دقیق این دستورالعمل‌ها به شما کمک می‌کند تا بهترین نتیجه ممکن را از این عمل زیبایی به دست آورید.

حتی پیشنهاد می‌کنیم این اطلاعات را در روز جراحی همراه خود داشته باشید تا بتوانید دستورالعمل‌های ویژه آن روز را نیز دنبال کنید. لازم به ذکر است که مراقبت قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی را نیز به چند بخش تقسیم کرده و بصورت لیست آورده‌ایم تا خواندنش برای شما راحت‌تر باشد. لطفا تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

علاوه بر اطلاعاتی که به شما ارائه می‌دهیم، کد تخفیفی برای شما که هنوز جراحی افتادگی پلک و پف زیر چشم را انجام نداده‌اید در انتهای این صفحه قرار داده‌ایم که می‌توانید از آن استفاده کنید تا این این جراحی را قیمتی مناسب‌تر توسط بهترین چشم‌پزشکان فوق تخصص اکولوپلاستیک (جراحی‌های پلاستیک چشم) انجام دهید.

مراقبت قبل از عمل بلفاروپلاستی

اقدامات مراقبتی قبل از جراحی بلفاروپلاستی - افتادگی پلک

شاید تصور می‌کردید مراقبت عمل بلفاروپلاستی تنها به بعد از آن و یا دست کم یک روز قبل از آن مربوط می‌شود. از این رو همچنان به خواندن ادامه دهید تا درباره اقدامات قبل از عمل بلفاروپلاستی بیشتر دانسته و متوجه حیاتی بودن این دوران نیز بشوید:

 • به مدت ۷ تا ۱۰ روز قبل از جراحی از مصرف داروهای ضد انعقادی مثل آسپرین، وارفارین، پلاویکس (با نظر پزشک) و داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن (ادویل، موترین)، ناپروکسن و … خودداری کنید. البته مصرف استامینوفن (تیلنول) و مولتی‌ویتامین‌های روزانه مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 • بعد از عمل، از کشیدن سیگار اکیدا خودداری کنید. نیکوتین و دود تنباکو می‌توانند روند صحیح بهبودی و حتی از بین رفتن جای بخیه بلفاروپلاستی را به تاخیر انداخته و منجر به ایجاد زخم نیز شوند. بنابراین از این فرصت استفاده کرده و برای ترک این عادت اقدام کنید.
 • بعد از جراحی در معرض نور شدید خورشید قرار نگیرید تا از آسیب‌های ناشی از آن در امان بمانید. برای این منظور می‌توانید از کرم‌های ضدآفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. البته برخی از پزشکان SPF 50 را نیز توصیه می‌کنند.

اقدامات مراقبتی روز جراحی افتادگی پلک

اقدامات مراقبتی روز جراحی بلفاروپلاستی - افتادگی پلک

در روز عمل نیز بایستی به یک سری دستورالعمل‌ها توجه داشته باشید که در بخش زیر آمده‌اند:

 • صبح روز جراحی نیز از خوردن و آشامیدن هر چیزی، حتی آب خودداری کنید. البته با مشورت پزشک می‌توانید داروهای ضروری خود را با یک جرعه آب مصرف کنید.
 • لباس‌های گشاد و راحت بپوشید که از جلو یا پشت بسته می‌شوند. از پوشیدن لباس‌های تنگ و حتی آن‌هایی که به راحتی جابه‌جا می‌شوند، خودداری کنید.
 • از آرایش صورت و به خصوص چشم‌ها اکیدا خودداری کنید. علاوه بر آن بهتر است از لاک زدن نیز صرف نظر کنید.
 • اگر چشم‌هایتان ضعیف است، از عینک استفاده کرده و برای مدتی استفاده از لنز را فراموش کنید.
 • شناسنامه و کارت ملی را همراه خود داشته باشید.

مراقبت بعد از عمل بلفاروپلاستی

مراقبت بعد از عمل بلفاروپلاستی - افتادگی پلک - پف چشم

زمانی که مراحل عمل بلفاروپلاستی و جراحی پلک تمام می‌شود، برای تسریع در روند بهبودی، رفع ورم بعد از عمل بلفاروپلاستی و از بین بردن جای بخیه عمل پلک، بایستی یک سری کارها را انجام داد و از انجام دادن برخی دیگر خودداری کرد. از این رو لطفا به دستورالعمل‌های مراقبت عمل بلفاروپلاستی مربوط به بعد از جراحی توجه کنید:

 • می‌بایست در 48 ساعت اول بعد از عمل پلک از کمپرس سرد یا پدهای یخی مناسب که به شما داده می‌شوند، استفاده کرده و آن‌ها را روی چشم‌ها و گونه‌‌های خود قرار دهید. بدین ترتیب تغییر رنگ و ورم بعد از عمل بلفاروپلاستی به حداقل می‌رسد.
 • می‌بایست سر خود را بالا نگه دارید تا تورم بعد از جراحی بلفاروپلاستی و عمل پلک کم شود. برای این منظور استفاده از یک بالش اضافی روی تخت کفایت می‌کند.
 • با صلاح‌دید پزشک، پس از مدت معین می‌توانید صورت خود را با ملایمت بشویید و حتی دوش بگیرید.
 • اگر چشمان شما ضعیف بوده و از لنز استفاده می‌کردید، دو تا سه هفته پس از جراحی باز هم می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
 • از فعالیت‌های فیزیکی و بدنی شدید از جمله فعالیت‌های ورزشی و حتی مقاربت خودداری کنید. ورزش‌های هوازی، وزنه‌برداری، تمرینات با وزنه و موارد مشابه، به تدریج حدود سه هفته پس از جراحی باید از سر گرفته شوند.
 • تا شش هفته پس از عمل جراحی از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید، لامپ‌های آفتابی یا تخت‌های برنزه اجتناب کنید؛ به دلیل آن که گرما می‌تواند باعث تورم صورت شما شود. همچنین یادتان باشد درست مانند مراقبت‌های قبل از عمل بلفاروپلاستی توصیه می‌شود از کرم با SPF 30 یا بالاتر و حتی SPF 50 استفاده کنید.
 • اگر چشم‌هایتان مقداری تورم را نشان دادند نگران نباشید. این وضعیت معمولا در عرض 2 هفته برطرف می‌شود. لازم به ذکر است که در برخی از بیماران، این وضعیت می‌تواند تا شش ماه هم طول بکشد. بنابراین این مدت زمان را برای کامل فروکش کردن تمام تورم و کبودی درنظر بگیرید.
 • فقط و فقط داروهای تجویز شده توسط پزشک خود را مصرف کرده و در صورت نیاز به داروهای دیگر، با او مشورت کنید.
 • با صلاح‌دید پزشک، ممکن است 7 تا 10 روز پس از عمل جراحی بتوانید از مواد آرایشی استفاده کرده و میکاپ کنید.

دکترچشم در تمامی مراحل قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی در کنار شماست

دکترچشم، راهنمای شما برای عمل بلفاروپلاستی

در مطلبی که خواندید، به مراقبت عمل بلفاروپلاستی به طور خلاصه و مفید پرداختیم. فقط یادتان باشد که ترتیبی دهید روز عمل، شخصی شما را از بیمارستان به خانه برساند؛ زیرا به شما اجازه رانندگی داده نخواهد شد. همچنین هماهنگ کنید شخصی در 24 ساعت اول بعد از عمل بلفاروپلاستی در کنار شما بماند. در نهایت، وقتی برای کشیدن بخیه پلک چشم به پزشک خود مراجعه می‌کنید، درباره اقدامات مراقبتی دیگر از او سوال بپرسید.

بهترین انتخاب برای شما که قصد جراحی بلفاروپلاستی دارید مراجعه به چشم‌پزشکان دارای فوق تخصص اکولوپلاستی چشم (فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم) است. در پلتفرم فوق تخصصی چشم‌پزشکی «دکترچشم» شما می‌توانید بهترین چشم‌پزشک دارای فوق تخصص اکولوپلاستی چشم را پیدا کنید و از آن‌ها تخفیف ویژه دکترچشم را دریافت نمایید.

جهت دریافت تخفیف ویژه دکترچشم در عمل‌های زیبایی پلک می‌توانید از این کد تخفیف استفاده کنید. این کد را یادداشت کنید و در فرم صفحه بلفاروپلاستی وارد کنید. ما همراه شما هستیم تا دنیا را از دریچه زیبا‌تری ببینید.

کد تخفیف: Eyelid-care

منابع:

فهرست سرفصل‌ها

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

تیم تولید محتوای دکترچشم

تیم تولید محتوای دکترچشم

تیم تولید محتوای دکترچشم یک تیم تخصصی برای تولید و نشر انواع محتوای متنی، صوتی و بصری‌ در حوزه چشم‌پزشکی است. این تیم به صورت تخصصی خدمات برندینگ چشم‌پزشکان زبردست را به صورت بین المللی انجام می‌دهد. جهت آشنایی بیشتر با مجموعه دکترچشم با ما از طریق واتس‌آپ در تماس باشید.

دیگر مقالات دکترچشم

مراقبت‌های قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی
زیبایی پلک

افتادگی پلک دارید؟ با مراقبت‌های قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی برای جراحی پلک خود آشنا شوید | دکترچشم

مراقبت عمل بلفاروپلاستی قبل از عمل، روز جراحی و پس از آن را برای درمان افتادگی پلک و پف زیر چشم به طور کامل در اینجا بخوانید. با دکترچشم همراه باشید.

ادامه مطلب »
جراحی بلفاروپلاستی یا عمل زیبایی پلک
زیبایی پلک

آشنایی با جراحی بلفاروپلاستی برای درمان افتادگی پلک چشم | پاسخ به 5 سوال مهم با دکترچشم

پاسخ به جراحی بلفاروپلاستی برای درمان افتادگی پلک چیست؟ چه کسانی کاندیدای جراحی زیبایی پلک هستند؟ و چه نتایجی را می‌توان از عمل زیبایی پلک انتظار داشت را در اینجا بخوانید.

ادامه مطلب »

یک پاسخ

 1. سلام
  ممنونم بابت محتوای خوبی که گذاشتید. پدرم بلفاروپلاستی رو توسط تیم شما انجام دادند و بسیار راضی بودیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا می‌توانید درخواست چشم‌پزشکی خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند و یا اینکه همین‌حالا با ما تماس بگیرید.

دکترچشم